dvastromy4

V květnové a červnové Regeneraci mě zaujal článek „Ženy, muži a proměny rolí“ od Romana Žižlavského. Nejen zaujal, ale s jeho obsahem souzním.

Patřím k těm ženám, které si nemyslely, že mají  podřadnou roli. Mohla jsem si vybrat svoji cestu, vzdělání, partnera…  Co mě ale ovlivnilo, byla pokřivená tvář „socialistické“ společnosti, ve které jsem vyrůstala, a která byla  plná politikaření, ve kterém si jen málokdo dokázal udržet svoji tvář. A já jsem se naučila (a vůbec jsem nepochybovala o tom, že je to tak správně), že manipulace je nezbytná pro život, včetně života ve vztahu.

A tak se i stalo a já jsem 25 let svého života prožila  ve vztahu, kde jsem měla více tváří a to přesto, že jsem podprahově cítila, že to není dobře. Neuměla jsem to změnit. Manžel mi nikdy nedával pocítit, že jsem méněcenná.  Ale já ten pocit měla. Proč?  Nebyla jsem dostatečně sebevědomá a vlastně vybavená pro život – ve škole nás nikdo neučil, jak je důležité pro život znát svoji cenu! Dnes to vidím tak, že jsem  velkou část svého života prožila  jako žena, která neuměla sama sebe postavit na první místo.

A pak  jsem si prošla krizí, a tak jako mnoho mužů a žen v podobné situaci, jsem začala přemýšlet o smyslu života a mém postavení v něm. A začala jsem pracovat se svými emocemi, které byly nevyrovnané, začala jsem přemýšlet o tom, co je pro mě v životě důležité a nejvíce jsem toužila po tom mít jen „jednu tvář“. Takovou, která bude otevřená, zodpovědná sama za sebe,  nemanipulativní, emotivní, ale ne destruktivně emoční, soucitná a laskavá, ale přesto pevná a stojící si za svým názorem. Stávala jsem se pomalu ženou, která ví co chce a ví, že když do všeho půjde na 100 %, s otevřeným srdcem a důvěrou, tak to vyjde. Stala jsem se ženou s velkým „Ž“. A až potom mohl přijít muž s velkým „M“. Nevím, jestli byl takovým vždy, ale vím, že je takovým vedle mě a trochu si budu fandit – i díky mě, protože jsem to já, kdo mu dovolí být mužem – ochráncem. Stejně jako on mi umožňuje být ženou – strážkyní krbu.

Když dnes ženy hledají svoje ženství, je to správná cesta, protože tím umožní mužům najít své mužství. Jen to prosím nepřežeňme a nezadupejme muže, kteří nám projevují svoji  úctu, lásku, důvěru a obdiv. Není to projev slabosti, ale reagují na to, co cítí z nás.

110

2.6.2016