Tento týden je všechno jinak. Odstartovalo to počasí, které se rozhodlo nám po velikonocích připomenout, že byly vánoce.

To, co platilo večer, bylo ráno jinak. Dny plánovaných návštěv zůstaly volné, a tak jsem se rozhodla, že je věnuji sama sobě.

Nečekaně se uvolnilo místo na masáž u učitele čchi-kungu Petra Beneše. Po masáži jsem řekla – a nebylo to proto, abych mu udělala radost – „mám pocit, že do mého těla přišlo jaro“.

Sníh, který přišel další den mě inspiroval nejen k tomu, abych v něm běhala bosa, ale přímo vybízel k návštěvě sauny. Cesta do města tramvají číslo 5 byla lemována bílou barvou. Sníh pokryl květy třešní i zlatého deště a řidič tramvaje musel občas vyskočit a odstranit z kolejnice větve stromů, které se zatížené sněhovou nadílkou, skláněly až k zemi. V sauně nazvané „365“ jsem byla chvíli sama – jak v potní místnosti, kde horký vzduch vonící dřevem prohříval každou buňku mého těla, tak ve venkovním bazénu, kde jehličky vody masírovaly moje tělo, včetně pokožky mé hlavy.

Již večer po příjezdu domů jsem věděla, že další den budu v očistě těla pokračovat. Tentokrát uvnitř sebe samé. Sáhla jsem do knihovny po knize André Van Lysebetha s názvem Cvičíme jógu a otevřela ji na straně 6 – „Omlazovací a pročišťovací techniky – aneb zůstat mlád, to je povinnost“. Až se vyspím, jdu do toho. Není to poprvé, co budu provádět šankhaprakšálanu, ale je to poprvé co ji budu provádět v domečku v Kyjovicích.

Ráno se probouzím do dalšího zimního dne. Chvílemi do kuchyně probleskuje slunce, jako by mi chtělo dodat energii. A já už ohřívám na sporáku mírně slanou vodu, která bude sloužit k očistě mých střev. Po každém vypitém pohárku vody se dívám ven a cítím, že do mě vchází voda živá – trochu si broukám píseň od Anety Langerové. Mezitím provádím sérii cvičení, a tak pokračuji… až se má střeva začnou čistit. Celá procedura trvá asi dvě hodiny. Jsem trochu unavená, a tak uléhám pod teplou deku a pouštím CD – Léčivá meditace od Gabriely Filippi s hudebním doprovodem Patrika Kee. S hlasem Gabriely procházím celé své tělo a čakrový systém. Její hlas, doplněný hudbou a zpěvem Patrika jsou moc příjemné, moje tělo je uvolněné a prohřáté. A kupodivu nemá potřebu spánku. Naopak cítím hlad, a tak svůj žaludek uspokojuji dříve připravenou rýží basmati promaštěnou máslem. Přitom si představuji, jak rýže lehce klouže mými čistými útrobami.

Ve svém životě jsem začínala mnoho věcí a mnoho z nich nedokončila. A není to jen výuka cizích jazyků, ale i různé směry tělesných a duševních cvičení a meditací. A jako už mnohokrát, vracím se opět k józe, která má sice dnes desítky alternativních podob a názvů, ale podstata zůstává stále stejná. A proto jsem dnes sáhla po knize jógy, která u nás vyšla v roce 1988 a stále 17,- Kč. Proč hledat nové techniky, když existují metody, které doba prověřila a navíc souzní s mojí duší. Jsem přesvědčená, že dnešní technika mi udělala stejně dobrou službu jako detoxikace střev pomocí doplňků stravy nebo odborná očista střev u lékaře.

Tento týden je jiný než měl být, ale je přesně takový, jaký jsem potřebovala aby byl. Díky „aprílovému“ počasí jsem byla na masáži, v sauně a otevřela knihu pana Lysebetha s důležitý vzkazem: „Člověk může naplnit svůj osud pouze tehdy, zůstane-li zdráv“. S tím nelze než souhlasit.

Jaro může přijít. Jsem připravená na změny, které sebou přinese.

20.4.2017