VodaUzdravování duše a těla

„Jsem svobodný člověk, který žije v souladu se svojí duší, bez očekávání“. Je to první věta modlitby, která mě vede k tomu, že předpokladem zdravého těla je jeho duše.

V minulých letech jsem to vnímala spíše naopak. Po signálu těla jsem se začala ptát „proč?“. I dnes k prvotní odpovědi používám knihu Miroslava Hrabice „Co nám tělo říká anebo po stopách nemocí“. Koupila jsem si ji před 7 lety na přednášce autora s jeho věnováním: „Neboj se ukázat, co v duši nosíš“. Text, který by mohl napsat každému z nás.

V posledních letech nečekám na signál těla, ale snažím se zamyslet nad svými pocity ve chvíli, kdy se mě něco dotýká. Přemýšlím, proč se mě to dotýká, co mi to má říci, co mi ta situace nebo člověk zrcadlí. Ne vždy znám odpověď hned, ale protože si píšu občas spoje pocity, mnohdy mi souvislosti dojdou později.

Tento týden jsem se dívala do svého deníku, abych zjistila,  co jsem prožívala před rokem. První byla vzpomínka na nemoc mé kamarádky, která se ocitla před dvěma lety v nemocnici s mozkovou příhodou. Tehdy jsem ji každý den v nemocnici navštěvovala a první den jí přinesla  oranžový zápisník s názvem „myšlenkář“, aby si psala svoje pocity. Ale taky jsem jí hned přečetla, co říká Hrabica o její nemoci. Dodnes mám podtržená slova: „Něco jsi ztratil, ale i dostal. Získal jsi klid i prostor k zastavení. Nepotřebuji již ani to, ani ono, chci pouze klidně žít, ještě chvíli být na tomto světě, vidět, slyšet a hladit svého partnera, děti i vnoučata“.

První rok byl velmi těžký, učila se opětovně soustředit, dotahovat věci do konce. Po roce jela na dovolenou k moři, kde si pomocí různých technik začala stavět „chrám své duše“. Pochopila, že tak, jak se před rokem rozbila na tisíc kousků, je nyní čas začít je slepovat. A tak začal druhý krok, těžší. Aby mohla začít něco stavět, bylo potřeba nejdříve uklidit –  mysl, podvědomí, a pak  objevit svoji sebelásku, pozorovat svoje emoce, narovnávat vztahy a hlavně odpustit druhým, což je prvním krokem k odpuštění sobě.

A jak souvisí nemoc mé kamarádky se mnou? Napadá mě – nikdy jsem neměla aftu, až tento týden. Kouknu do Hrabice –“ tato nemoc vzniká po konzumaci nemytého ovoce či zeleniny, čili po požití nečistého. Afty se projeví hlavně u osoby, která v sobě nosí a dusí nepěkné myšlenky a má v sobě přísnost, zlobu či touhu po odplatě tomu, kdo se k němu nechoval zrovna hezky“.

A tak mám o čem přemýšlet. Odpověď určitě najdu.

25.3.2015

 

Sněženky