nová cesta

Dnes přišla zima i k nám, do Kyjovic. Ranní teploměr ukazuje mínus čtrnáct, ale to mě nemůže odradit od mého rozhodnutí jít ven. Po tolika dnech vánočního a silvestrovského hodování potřebuji utřídit myšlenky, nabít baterky a poslechnout si lesní ticho, přerušované tím, jak našlapuji na zmrzlý sníh.   Vcházím do lesa, sníh mírně poletuje a kdybych měla hůlku Mrazilku, určitě bych některé stromy obalila ještě více bílým kožíškem.

Začal rok 2016, v součtu rok devítkový a mě okamžitě napadá slovo „dokončení“. Co mám dokončit?  Jako první  mě napadá změna  bydlení, kterou jsem loni nastartovala. Z  teplého bytu jsme se přestěhovali do domečku v přírodě. Do konce roku se nám podařilo vše,  co jsme plánovali – máme všude teplo, podkroví je připraveno k zabydlení a z kohoutku teče pitná, trochu železitá voda.  Jenom nevěřím a vlastně ani nechci, aby bylo vše dokončeno už letos,  protože proměnu domečku cítím jako celoživotní úkol.

Je pravdou, že jsem od okamžiku realizace myšlenky změny bydlení opustila to, co mám tak ráda – cvičení, meditaci, psaní deníku, blogu…  Moje pozornost a čas byl věnován budování domova našich snů.  A to bylo správné. A taky jsem si svoje „lenošení“ odůvodňovala tím, že mě od léta bolí pravé rameno…

Esenci toho, co mě čeká nového v tomto roce  (nebo dokončení již započatého), jsem cítila dnes na ranní procházce v lese a poté při krmení ptáčků – už tady máme nejen sýkorky, ťuhýky, kosi, ale taky pěnkavy a černou kočičku, která se objeví vždy, když mají ptáčkové čas oběda.

A tak se v letošním roce vracím na cestu sama k sobě. K ženě,  která před osmi lety nastoupila cestu k hledání rovnováhy, našla harmonický vztah, ponechala dětem svobodu a podporu bez očekávání, stala se babičkou  a přesto ještě stále neví, jaký je její úkol v tomto životě.

Ale čím začít? Jak to uchopit? Cesta k sobě je cesta ke změně myšlení – a možná pro začátek postačí, když dám do souladu svoje myšlenky  s tím co říkám a co dělám. Žít v pravdě, to je Ono! Je to jedna z věcí, kterou jsem loni nedokázala úplně naplnit. Ke konci roku jsem to pochopila, řekla nahlas a … kupodivu pravé rameno přestalo bolet. Můžu začít znovu cvičit.  Existuje jednoznačnější důkaz, že je to ta správná cesta?

Mili Burešová, 3.1.2016

nová cesta2