Ještě dnes ráno jsem si myslela, že nesu nejtěžší břemeno, když se musím vyrovnat s odchodem manžela.

Teď už si to nemyslím, Před chvílí jsem se dozvěděla, že zemřela moje přítelkyně Libuška. A to je mnohem těžší zkouška pro její rodinu, přítele Vaška a spoustu přátel a kamarádů. Libušku nešlo nemít rád. Byla láskyplná, rázná a otevřená bojovnice za život, připravená vždy  pomoci všem – své rodině, kamarádkám, mě a Vaškovi… Vše co dělala, šlo ze srdce. Neznala přetvářku a zištnost. Prošly jsme spolu mnoho let. Od mého nástupu do prvního zaměstnání, kdy mi dělala šéfku a já ji neměla moc ráda. Pak odešla na dráhu daňové poradkyně a naše setkávání se točilo kolem daní, které nás obě tehdy moc bavily. Ale hlavně jsme se měly rády takové, jaké jsme byly. Dávala lidem najevo, že je tady pro ně.

Šla jsem s ní i cestou velké bolesti, když odešel její přítel Mirek. Pak ona se mnou prožívala moji bolest při nemoci a smrti mého prvního manžela. A přátelství zůstalo a upevnilo se i tím, že jsme obě milovaly opery. Ani nespočítám, kolik jsme jich shlédly. Nikdy jsme si nekupovaly program a o přestávce dedukovaly děj. Libuška v tom byla vždycky lepší. Celý život byla zvídavá, dychtivá po nových informacích, které předávala svým vnoučatům, které nade vše milovala.

Naší společnou láskou byla i příroda. Jí však nestačily procházky se mnou, a tak se zapojila do Klubu turistů, pro které byla pozitivním sluníčkem a svým humorem prozařovala každý výlet. A poctivě zapisovala kilometry. Věděla, že pohyb jí pomáhá vyrovnat se i se starostmi, které na ni občas doléhaly. Ale nenechávala je v sobě dlouho. Prostě to uměla.

Mezi svátky, kdy jsem i já prožívala změny svého života, se ke mně dostala zpráva o její mozkové příhodě. Na Silvestra jsem ji byla navštívit. Byla moc ráda, že přišla její Miluška a hned mi připomněla, že jdeme 27.1. na představení Tosca a do té doby se musí dát dokupy. Lístky na představení pro nás dvě si nadělila jako dárek na svoje narozeniny, které by oslavila 21.1.2018. Bylo by jí 71 let. Toto číslo však neodpovídá  jejímu mladému duchu, který v ní přebýval.

Dnešní noc ukončila její plány, kterých bylo hodně – výlety s turisty, dovolené s Vaškem, setkávání s přáteli a taky se mnou.

Už teď mi Libuš chybí Tvůj optimismus, životní nadhled, moudrost, smích a radost.

Tvoje Miluška.

8.1.2018