Ještě o radostiMyslím si, že radost hledáme všichni. Já, Ty, každý z nás. Jenom výchozí bod hledání máme každý jiný. Někdo zůstal sám, protože partner odešel za jiným, někdo zůstal sám, protože si partnera vzala smrt. Čím dál víc mám pocit, že není až tak podstatné,  proč jsme zůstali sami, ale samotný fakt, že odešel někdo, kdo byl zdrojem našeho štěstí.  Já jsem to v době, kdy mi zemřel manžel, cítila jako bolest, kterou jsem si dala do slov: „Zhroutil se mi svět a s Tebou odešly všechny radosti“.

Něco mi ale říkalo, že až se nadechnu, život mi přinese něco, co jsem si vždy moc přála.  Moje cesta hledání začala tím, že jsem chtěla dávat radost druhým – to ale nefungovalo – ani nemohlo, protože radost uvnitř mě nebyla. A tak jsem sáhla po Oshových knihách: „Odvaha“,  „Svoboda“, „Zralost“, „Tvořivost“, „Vědomí“, „Důvěrnost“, „Intuice“,  „Tady a teď, „O radosti“… Jenom čtení knih by ale nestačilo, začala jsem se setkávat s lidmi, v jejichž příbězích jsem nacházela svůj vlastní příběh. A taky jsem zjistila, že můj příběh, není až tak výjimečný.

A tak nějak pomalu začal proces uzdravování. Možná paradoxně tím, že jsem se přestala obviňovat.  Přestala jsem svoji „vinu“ zalévat, a tak pomalu odumírala.  Přijala jsem to, co nemůžu změnit.  Dala jsem svobodu své bolesti. Přijala jsem svoje emoce, protože ke mně patří a jenom se zamýšlím, proč přicházejí. A nic neuspěchávám, protože vše je tak, jak má být.

Přestala jsem se trápit tím, co bylo. Odpustila jsem si svoji tehdejší „nedokonalost“ a začala se mít ráda taková, jaká jsem. Našla jsem odvahu vzít více život do svých rukou, naslouchat a důvěřovat své intuici. Dovoluji si být o samotě, dívám se do sebe, ale necítím se být osamocená – naopak mě samota vede do ticha a ticho do nitra. Dívám se ale i před sebe, ale ne moc daleko. Vím, že změna, která před léty přišla, je druhá šance realizovat něco, co by bez ní nebylo možné. Je to dobrodružství a já mám radost, že mohu být účastníkem této dobrodružné cesty.

A možná se naplní to, co jsem si vždy moc přála – zestárnout s partnerem, který kráčí po mém boku a drží mě za ruku. I on ví, že dva není dvakrát jedna, ale tisíckrát jedna.

30.11.2014

Z knihy „Meditace“ – str. 335 – ke dni  30.listopadu: „U kořene věcí, v samém základu všech pravd, je protiklad“.